Zaznacz stronę

Początkujący artyści mogą zastanawiać się w jaki sposób wygląda praca z producentem muzycznym. Dobre relacje z pewnością będą sprzyjać owocnej współpracy. Czego spodziewać się rozpoczynając przygodę z nagrywaniem swojej muzyki?

Czym zajmuje się producent muzyczny?

Producent muzyczny to nie tylko muzyk, który umie zrobić fajny podkład instrumentalny pasujący do melodii, którą chce zaśpiewać artysta. To ktoś, kto ma doświadczenie na rynku muzycznym i orientuje się w obowiązujących aktualnych trendach muzycznych. Przede wszystkim jednak jest kimś, kto ma odpowiednie podejście do pracy z wokalistą i muzykami, którzy mają występować w nagraniu, a także wytwórnią fonograficzną (jeśli artysta ma z nią kontrakt).

W jaki sposób przebiega praca z producentem muzycznym?

Żeby producent mógł wydobyć z artysty to, co najlepsze, musi zdobyć jego zaufanie i wytworzyć odpowiednią atmosferę w studio. Wtedy artysta, z którym pracuje, będzie mógł bez skrępowania realizować swoje muzyczne pomysły. Te umiejętności są kluczowe we współpracy z wokalistami, którzy używając najtrudniejszego instrumentu jaki istnieje – czyli swojego głosu – mają za zadanie przekazać nie tylko melodię czy słowa, ale przede wszystkim emocje. 

Możesz spodziewać się, że producent muzyczny będzie swobodnie wypowiadać uwagi dotyczące takich ogólnych kwestii jak kierunek muzyczny i jego ewentualna komercyjność lub jej brak, jak i techniczne, muzyczne uwagi podczas pracy nad poszczególnymi elementami nagrania. Producent muzyczny wie czego oczekuje od muzyków występujących w nagraniu oraz doskonale wie jak pomóc wokaliście w nagraniu takiego “performancu”, który przykuje słuchacza i pozwoli mu identyfikować się z przekazem utworu.

Kto decyduje o tym jaki będzie utwór?

Oczywiście w trakcie pracy nad nagraniem pojawia się wiele kwestii subiektywnych, na przykład związanych z doborem instrumentów, partiami, które mają grać itd. Gdzie tylko może, producent zostawia ostateczną decyzje artyście, z którym pracuje.

Często jednak artyści darzą producenta tak dużym zaufaniem, że wiele decyzji pozostawiają w jego gestii. Wiedzą dlaczego postanowili z nim pracować, znają jego dokonania i etykę pracy, co pozwala im mieć pewność, że końcowy produkt spełni ich oczekiwania.

Stwórz swoją piosenkę, daj się usłyszeć

Czy jesteś zainteresowany współpracą z producentem muzycznym? Dobrze trafiłeś! Pomogę Ci zrealizować Twój pomysł. Napisz do mnie!

Piotr Siejka Songwriter

Piotr Siejka

songwriter, music producer, mixer