Zaznacz stronę

Ile czasu trwa produkcja utworu? Wiele zależy od kierunku muzycznego obranego przez artystę. Jak będzie wyglądać proces współpracy z producentem muzycznym nad stworzeniem utworu?

Ile trwa produkcja utworu?

Jeśli piosenka ma powstać “od zera”, potrzeba jednej lub dwóch sesji na skomponowanie warstwy muzycznej. Podczas początkowych sesji powstaje wyraźnie zarysowany pomysł na to jak ma brzmieć utwór, jakie instrumenty mają w nim grać. To zamyka etap pracy zwany “demo”.

Pisanie tekstu utworu muzycznego

Dobry tekst utworu ma na celu wyrażać uczucia, poruszać emocje i pozwalać odbiorcom utożsamić się z nim. Dlatego dopracowanie tekstu może zająć pewną ilość czasu. W przypadku gdy artysta sam pisze teksty, warstwa słowna zapewne powstanie równolegle, czasem później. Jeśli artysta szuka autora tekstu, może wydłużyć to czas pracy nad utworem.

Stworzenie warstwy muzycznej

Jeśli utwór utrzymany będzie w stylu muzyki elektronicznej, opartej na samplach, syntezatorach i komputerze, można go wyprodukować i zamknąć w kilka sesji. 

Czasami jednak artysta chciałby, żeby w utworze pojawiły się partie instrumentalne wykonane przez dodatkowych muzyków – gitarzystę, perkusistę, basistę czy innych. To oczywiście wydłuża czas pracy nad utworem. Trzeba ich umówić na osobne sesje, nagrać, następnie edytować ich nagrania, żeby wpasowały się w muzykę.

Nagranie wokalu, mix i mastering

Najważniejszym elementem pracy nad utworem jest nagranie wokalu. Na to potrzebna jest osobna sesja. Po zaakceptowaniu przez artystę nagranych partii, do zrobienia pozostaje mix (jedna sesja), ewentualne poprawki mixu (jeśli artysta je ma) i mastering.

Stwórz swoją piosenkę, daj się usłyszeć

Czy jesteś zainteresowany współpracą z producentem muzycznym? Dobrze trafiłeś! Pomogę Ci zrealizować Twój pomysł. Napisz do mnie!

Piotr Siejka Songwriter

Piotr Siejka

songwriter, music producer, mixer